Tähelepanu.

Sellel lehel olevad nõuanded on üldised ning ei pruugi olla sobivad ravivõtted just teie haiguse ravimiseks. Nõuannete järgimine toimub teie omal vastutusel.Küsimuste või kahtluste korral konsulteerige alati arstiga.

N.

Nohu on viirushaigus, millest paranemine vajab eri haigusfaaside läbimist. Turses või vesise nina korral sobivad enesetunde parandamiseks kuumad jalavannid, soe taimetee või morss. Lühiajaliselt võib kasutada ksülometasoliini sisaldavaid nohurohtusid ja suu kaudu sissevõetavaid pseudoefedriidi tablette. Kui sekreet muutub paksemaks, on oluline nina loputamine ja õli baasil ninaaerosoolide kasutamine.

K.

Köha väljaravimine nõuab aega ja kannatust. Tuleks juua piisavalt sooja vedelikku, hästi mõjub kummeli-, piparmündi või kartulikeeduauru sissehingamine. Kui kõrget palavikku ei ole võib rindkere määrida külmetuspalsamiga. Apteekides müüakse röga veeldavaid ja lahtistavaid vahendeid, kuid köha leevendava ravimi võib ka ise valmistada. Nt. haki sibul, sega meega ning oota tunnike. Tarvita 3-4 korda päevas.

P.

Põiepõletik on valulik ja sage urineerimine,valud alakõhus. Põletikku soodustab külmetus,kohvi ja alkoholiga liialdamine, vähene vedeliku joomine,kitsas ja sünteetiline pesu, vale hügieen, sage seksuaalelu. Oluline on põletik korralilkult välja ravida. Juua piisavalt - jõhvikamahla, leesikateed, võtta C-vitamiini, et muuta uriini happelisemaks.Vajalik on põletiku vastaste ravimite tarvitamine, mille määrab arst. 

P.

Palavik.Normaalne keha temp on 36-37 kraadi. Pöörduge arsti poole kui kõrge temp (üle 38 kraadi) on püsinud üle 3 päeva, kui palavik on alla 3 kuu vanusel lapsel, laps on loid, hingab häälekalt, raskelt, keeldub joogist, nahavärvus on muutunud. Palaviku alandamiseks lama nii palju kui võimalik.
Joo rohkesti pärnaõie, vaarikavarreteed, mustasõstra või vaarikamorssi. Võtta palavikku alandavat rohtu, kuid mitte sagedamini kui 3 korda ööpäevas.

N.

Neelupõletiku kergendamiseks vajab organism puhkust ja ohtralt vedelikku. Hea on kurku kuristada kummelitee või lahja soolaveega, klaasi vee kohta 1 tl soola.Apteekides müüakse kurguvalu leevendavaid pihusteid ja pastille. Abi saab ka kummeli, saialille ja salvei teest. Vajadusel võta suukaudseid valuvaigisteid. Kui kehatemperatuur on üle 38 ja kurgus on mädaplekid, võta kiiresti ühendust perearstiga. 

K.

Kõhulahtisust põhjustavad harilikult viirused või bakterid, mis satuvad organismi pesemata kätega või töötlemata toiduainetega. Oluline on vedelikukadu taastada. Kõhulahtisuse ajal sobivad joogid: gaasita mineraalvesi, tee, riiskeeduvesi, kissellid(mustika, rosina), puljong, apteegist saadavad erijoogid. Sobivad toiduained: kuivikud, näkileib, pudrud, keedetud köögiviljad, köögiviljapüreed. Hautatud või keedetud lahja liha ja kala, hapupiimatooted. 

K.

Kõhukinnisuse üks peamise põhjusi on valed toitumisharjumised. Kõhukinnisusega peaks hoiduma kakaost, kangest teest, mustast kohvist, sokolaadist, rasvastest ja soolastest toitudest, kiirtoidust, jahutoodetest (saiakesed), manna , riisipuder. Soovitav on süüa jämedast jahust leiba, toorest köögivilja, näiteks kapsast, tomatit, peeti; Head on ka mesi, keefir, hapupiim, taimsed õlid, mida lisada värske salati hulka. Oluline on süüa kindlatel kellaaegadel.